برج ترنینگ تورسو

توضیحات پروژه

برج مسکونی چند منظوره ترنینگ تورسو (turning torso tower) که به معنای ستون فقرات پیچنده است، آسمانخراشی در شهر مالمو، Malmo ، کشور سوئد می باشد که توسط معمار، مهندس عمران و هنرمند اسپانیایی، سانتیاگو کالاتراوا والس، طراحی شده است. برج ترنینگ تورسو (turning torso tower) دارای 54 طبقه و 190 متر ارتفاع با اسکلت بتنی است که ساخت آن از سال 2001 میلادی شروع گردیده و در سال 2004 به اتمام رسیده است.

ایده ساخت برج ترنینگ تورسو (turning torso tower) از یک مجسمه به همین شکل هندسی گرفته شده است که توسط خود کالاتراوا از مرمر سفید ساخته شده بود. عده ای از دست اندرکاران برج ترنینگ تورسو این مجسمه را در سال 1999 مشاهده نموده، و به کالاتراوا پیشنهاد دادند برج ترنینگ تورسو را با همین فرم هندسی طراحی کند.

یکی از دلایل ساخت این برج پیچنده، تعیین مرزی برای آسمان شهر مالمو بود که بتواند درک هندسی آسمان شهر را به شهروندان آن القاء کند.

در طراحی برج ترنینگ تورسو از نه مکعب که هر کدام دارای 5 طبقه بوده و حول محور مرکزی پیچ خورده، استفاده شده است. بالاترین بخش برج 90 درجه نسبت به سطح مبنای آن چرخیده است. در اصل هر طبقه این برج چرخنده مقطع مستطیلی دارد که حول محور مرکزی آن با زاویه ای مشخص چرخیده و به یک مقطع سه گوش متصل شده است که یک داربست فولادی آن بخش را احاطه می کند. 149 آپارتمان شیک و مجلل نیز در طبقات فوقانی آن قرار دارد که البته تالارهای پذیرایی، استخر، جکوزی و سالن های ورزشی را نیز شامل می شود. طرح استثنایی برج چرخنده turning torso تا کنون دو جایزه ویژه بهترین طرح سازه بتنی و بهترین طرح معماری برج های مسکونی را به دست آورده است.

در عملیات بتن ریزی فونداسیون برج ترنینگ تورسو که 7 متر ضخامت دارد، برای اینکه اختلاف دمای بین هسته داخلی و سطح خارجی بتن حین گیرایش و کسب مقاومت موجب ترک در بتن نگردد، مهندسان سازه شرایط بتن ریزی را توسط کامپیوتر شبیه سازی نمودند تا شرایط دمای بتن در طول این مدت تحت کنترل باشد.

اجرای هسته لوله ای شکل برج نیز که شامل آسانسورهای داخلی و راه پله است، توسط قالب های لغزنده انجام گردید. به این صورت که پس از بتن ریزی هر طبقه از این هسته، قالب فلزی مرکب به وسیله جک های هیدرولیکی به طبقه بالا منتقل می شد. قطر داخلی هسته به طور یکسان 10.60 متر است. ضخامت بتن هسته از 2.5 متر در پایین تا 0.4 متر در بالا متغیر می باشد.

بتن ریزی کف و دیوارهای برج نیز پس از اتمام ساخت هر طبقه از هسته مرکزی به وسیله قالب های فلزی مثلثی که در کنار یکدیگر شکل مربع کف را تشکیل می دادند، انجام گردید. در عملیات بتن ریزی هسته مرکزی، کف طبقات و دیوارهای برج از بتن خود تراکم (Self Compacting Concrete) استفاده شده است.

نمای ساختمان متشکل از 2800 پنجره و 3100 پانل آلومینیومی است که در زمان طراحی نما، آزمایش های فراوانی در خصوص شیوه بکارگیری آنها انجام گردید که در برابر نیروهای شدید باد، نیروهای حرارتی و نفوذ صوت و رطوبت استحکام لازم را داشته باشد. اتصال سازه فولادی به سازه بتنی برج نیز توسط توسط متخصصان دانشگاه وسترن کانادا طراحی و شبه سازی شد.