برج العرب

توضیحات پروژه

برج العرب (برج العربیه) هتلی در شهر دبی کشور امارات متحده عربی است که 321 متر ارتفاع دارد و در یک جزیره مصنوعی بنا شده است. مساحت کوچکترین اتاق هتل العرب 169 متر مربع، و مساحت بزرگترین اتاق آن 780 متر مربع می باشد.

گفته می شود در حال حاضر (2018 میلادی) هتل برج العرب تنها هتل 7 ستاره جهان است که البته تعداد ستاره های آن همیشه مورد بحث بوده است. جالب است که بدانیم 7 طبقه از هتل برج العرب به صورت آکواریوم در زیر دریا قرار دارد. جالب تر اینکه برای تزئین نمای داخلی برج از طلا استفاده شده است.

طراحی برج العرب توسط یک معمار آمریکایی به نام تام رایت صورت پذیرفته، و دوره ساخت آن از سال 1994 تا 1999 میلادی بوده است. این برج برای مدتی نماد شهر دبی به شمار می رفت که مدتی بعد دوبی نماد خود را از برج العرب تغییر داد. عده ای معتقد هستند این تغییر به دلیل شکل برج العرب بوده است که از نمای پشت به شکل صلیب دیده می شود. لکن ظاهر کلی برج به بادبان کشتی می ماند که در نوعی از کشتی های عربی کاربرد داشته است.

برای ساخت برج العرب، چند شرکت انگلیسی، آمریکایی و اماراتی همکاری داشته اند. ساخت پایه های این برج با قرار دادن سنگ های عظیم و بتن ریزی در دریا صورت گرفته است. حدود 230 ستون بتنی کوبیده شده در درون شن ها، پی این سازه شگفت انگیز را در عمق 40 متری آب نگه داشته است که پایداری آن بصورت اصطکاک جداره ستون ها با شن و ماسه اطراف آنها صورت می پذیرد.

برای ساخت هتل برج العرب حدود 70000 متر مکعب بتن و حدود 9000 تن فولاد بکار رفته است و اسکلت فولادی آن درون پوشش بتنی قرار دارد.