استفاده از بتن به زمان های بسیار دور بر می گردد و جهان طی این مدت چالش های زیادی را در زمینه علم بتن پشت سر گذاشته است. در این بین، برخی از کشورها استفاده از نتایج تحقیقات محققان پیشین را سرلوحه فعالیت های خود قرار داده و با سرمایه گذاری ها و پژوهش های هدفمند، سعی بر پیشرفت روزافزون در صنعت بتن و تأمین گذرگاهی کارآمد برای آیندگان این صنعت دارند. اما برخی دیگر از کشورها کم کاری پیشه کرده و ترجیح داده اند از حاصل دسترنج دیگران بهره بگیرند. و لو اینکه موجب تضعیف دانش فنی آنان شده و به مقلدی تمام عیار بدل گرداند.

آیا تا به حال به جایگاه کشور عزیزمان ایران در این عرصه اندیشیده ایم؟

آیین نامه بتن ایران « آبا » بر اساس آیین نامه بتن آمریکا و کانادا تدوین شده است. لذا این سوال مطرح است که آیا ما نیز از دستاوردهای دیگران استفاده می کنیم؟ یا ...

پاسخ به این پرسش قدری مشکل است. چراکه از طرفی سرمایه گذاری قابل توجهی جهت تحقیق و پژوهش های گسترده صورت نمی پذیرد، و از طرفی دیگر شاهد تلاش ها و دلسوزی های عزیزان و بزرگوارانی هر چند اندک هستیم که حتی با کمترین امکانات تمام زندگی خود را صرف خدمت به پیشرفت علمی کشور کرده و سعی بر بومی کردن هر چه بیشتر این علم (علم بتن) دارند. ولی متأسفانه مانعی بسیار بزرگ بر حاصل این زحمات سایه انداخته، و آن چیزی نیست جز فرهنگ نادرست تولید و اجرا در کشور! مادامی که این معضل به قوه خود باقی است، هیچ دستاوردی جامه عمل نخواهد پوشید و بی ثمر خواهد ماند.

به نظر می آید یکی راهکارهای اساسی فائق آمدن بر این معضل، این باشد که هر یک از ما به عنوان عضوی از جامعه مهندسی کشورمان با توانمندتر کردن هر چه بیشتر خود و کمک به امر فرهنگ سازی در زمینه تولید و به خصوص اجرا، در جهت اعتلای سطح علمی و فرهنگی این صنعت گام برداریم. لذا بر ماست که از بلند پروازی های بی اساس و گرایش ناآگاهانه به تکنولوژی های جدید بتن بدون اشراف بر به اصطلاح الفبای آن، پرهیز کنیم، و بستری فراهم سازیم تا به دستاوردهای محققان کشورمان جامه عمل بپوشانیم.

با این اوصاف، این سایت تلاش دارد تا در حد بضاعت صنعت بتن کشور را زیر ذره بین قرار داده، و همراه با شعار "بتن، ماده ای که باید از نو شناخت" در این زمینه انجام وظیفه کند. بدیهی است همکاری شما عزیزان موجب دلگرمی و تسریع این امر خواهد بود. لطفا" ما را از نظرات و پیشنهادات سازنده خود محروم نفرمایید.

با تشکر _ سعید محمدی اصل