عنوان: مستند ساخت پل میلائو
زبان: انگلیسی
فرمت فایل: MP4
حجم فایل: 165.09 مگابایت
زمان: 47.03 دقیقه
کیفیت: 288p

Millau Viaduct 600

مستند ساخت پل میلائو

فیلم حاضر مربوط است به مستند ساخت پل دره ای میلائو در جنوب فرانسه که با ارتفاع 343 متر (پایه های بتنی + دکل فلزی) در حال حاضر بلندترین پل جهان به شمار می آید. این مستند 47 دقیقه ای از مرحله انفجار 4000 مترمکعبی شیب های ناپایدار و حفاری محل نصب پایه ها، تا مرحله نصب دکل های 87 متری و اتصال آن به عرشه فولادی توسط کابلهای فولادی را به تصویر می کشد.

پل میلائو که ساخت آن در بازه زمانی 2001 تا 2004 میلادی طی 4 سال صورت گرفته است، 7 پایه بتن آرمه با ارتفاع های متفاوت دارد که بلندترین آنها 245 متر است. طراحی معماری آن را نورمن فاستر معروف انجام داده، و طراحی سازه ای نیز به عهده مهندس میشل ویرلوژو بوده است.

پس از رسیدن پایه های پل میلائو به کد مورد نظر که موقعیت آنها در تمام مدت دوره ساخت توسط سیستم GPS پایش می شد، عرشه حجیم فولادی ساخته شده با آخرین تکنولوژی فولاد سبک که به صورت قطعات بیشمار در کارگاه ساخته شده و به مسافت 1000 کیلومتر به محل پل منتقل شده و به هم متصل شده اند، به صورت دو تکه یکپارچه 546 متری و 1914 متری از دو طرف پل بر روی پایه های بتنی اصلی و پایه های فولادی کمکی میان آنها همزمان به سمت بلندترین پایه سر داده شده و در نهایت به هم متصل می گردد.

عمل سر دادن توسط دو گوه و جک های هیدرولیکی و با سرعت 6000 میلیمتر در 4 دقیقه صورت پذیرفت. جهت تسهیل عمل سر دادن، از پلی تترا فلوئور اتیلن یا همان تفلون بین گوه ها استفاده شد که در حال حاضر لیزترین ماده ساخت بشر است. مهندسان تخمین زده اند عرشه فولادی 2460 متری پل میلائو در دمای 40 درجه تابستان به اندازه 120 سانتیمتر منبسط می شود. بنابراین در دو سمت انتهایی پل درزهای انبساط نصب گردیده است تا این مقدار تغییر طول در اثر تغییرات دما را مدیریت کند. و اما این تغییر طول در محل اتصال عرشه به ستون ها منجر به تغییر مکان پایه های بتنی می گردد که طراحان با ایجاد شیار در نیمه بالایی ستون ها و ایجاد انعطاف و شکل پذیری مورد نیاز، قابلیت انعطاف در برابر تغییر مکان جانبی حاصل از انبساط و انقباض را در آنها ایجاد نموده اند.

توضیحات کاملتر مربوط به ساخت پل میلائو را در فیلم مستند 47 دقیقه ای ببینید. 

 

دانلود رایگان