عنوان: نرم افزار منحنی دانه بندی سنگدانه بتن به روش ملی
پدید آورنده: تکنوبتار
ویرایش: سوم 4.8.2
فرمت فایل: اجرایی تحت اکسل
حجم فایل: 1.26 مگابایت
قیمت فایل: 80000 تومان
توضیحات: این برنامه تک کاربره بوده و نیاز به فعال سازی از طریق ایمیل دارد

نرم افزار رسم منحنی دانه بندی سنگدانه (شن و ماسه) بتن به روش ملی

Grading Curve in National Method

دانه بندی سنگدانه بتن یکی از فاکتورهای کلیدی در طرح اختلاط بتن به شمار می آید که حصول نتیجه مطلوب در آن، موجب بهبود قوام و دوام بتن تولید شده خواهد بود.

تا چند سال پیش روش هایی که جهت ترسیم منحنی دانه بندی سنگدانه بتن در کشور ما رواج داشتند، روش های ACI و یا BS بودند که با سنگدانه تولیدی ایران سازگاری چندانی نداشته و به دلیل فقدان شیوه نامه بومی، به ناچار مورد استفاده قرار می گرفتند. از جمله موارد ناسازگاری، مرز ریزدانه و درشت دانه می باشد که در این روش ها سایز 4.75 میلیمتر تعیین شده است، در حالی که این سایز در تولیدات کارخانه های شن و ماسه ما حداقل 6 میلیمتر بوده و گاها" به 12.5 میلیمتر نیز می رسد که این امر موجب می گردد در شیت های دانه بندی آزمایشگاهی در اکثر موارد پایین منحنی درشت دانه و همچنین بالای منحنی ریزدانه از رنج خارج باشد! به عبارت دیگر ماسه تولید شده در کشور ما بر اساس این روش ها همیشه حدود 10 نا 15 درصد درشت دانه دارد و به همراه ارزش ماسه ای بالای 75 درصد (مطابق آبا)، ضریب نرمی بسیار بالایی را نتیجه می دهد و میزان خطا در طرح اختلاط بتن را افزایش می دهد.

خوشبختانه نقایص روش های خارجی مورد توجه صاحب نظران صنعت بتن قرار گرفت و نهایتا" در سال 1388 مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن مصالح سنگدانه تولیدی کشورمان را مورد مطالعه میدانی قرار داده و روش ملی طرح اختلاط بتن را منتشر نمود که در این طرح علاوه بر مرتفع شدن نقایص، محدوده منحنی های دانه بندی استاندارد نیز انعطاف پذیر گشته است.

در این بین جای "نرم افزار رسم منحنی دانه بندی سنگدانه بتن به روش ملی" خالی بود که سایت تخصصی تکنوبتار این نرم افزار را طراحی و در اختیار دست اندرکاران صنعت بتن کشور قرار می دهد. نرم افزار منحنی دانه بندی سنگدانه بتن به روش ملی تحت اکسل و به صورت یک کاربره طراحی شده و از بارزترین توانایی های آن امکان درج نتایج حاصل از توزین به دو صورت درصد عبوری تجمعی و وزن مانده بر روی الک می باشد که امکان استفاده از شیت های آزمایشگاهی در صورت عدم دسترسی به ست الک های دانه بندی را فراهم می آورد و با تعیین سهم حجمی اختلاط سنگدانه ریز و درشت، و همچنین مدول نرمی مصالح سنگدانه، امکان ارائه طرح اختلاط بتن را برای بسیاری از کارگاه های متعارف سهل و آسان می سازد. (مطابق روش ملی طرح مخلوط بتن، برای مصالح سنگدانه متعارف به دلیل نزدیک بودن چگالی سنگدانه ریز و درشت می توان سهم حجمی بدست آمده را معادل درصد وزنی لحاظ نمود.)

 

 

تصاویر نرم افزار رسم منحنی دانه بندی سنگدانه (شن و ماسه) بتن به روش ملی

 

 

قیمت : 80000 تومان

پرداخت